Czasami zapominamy o skromnym układzie wydechowym naszego auta. Warto o nim pamiętać.  Biegnie pod podłogą samochodu, który narażony jest na stały kontakt z różnymi agresywnymi substancjami pochodzącymi z otoczenia.

Układ wydechowy nie tylko odprowadza spaliny. Spełnia też wiele innych funkcji.

  • Wycisza hałasy, które spowodowane są wylotem spalin z głowicy silnika
  • Co się rozumie samo przez się jest odpowiedzialny za odprowadzenie spalin na zewnątrz auta
  • Układ wydechowy oczyszcza spaliny, aby trafiając do atmosfery były dla niej jak najmniejszym obciążeniem.

Wadliwe działanie którejkolwiek z wymienionych powyżej funkcji układu wydechowego potrafi skutecznie popsuć humor nam i innym użytkownikom dróg i chodników.

Układ wydechowy umiejscowiony pod podłogą jest stale narażony na działanie przeróżnych substancji pochodzących z otoczenia. Jest także narażony na kontakt z samymi spalinami, które mają właściwości korozyjne. Podczas jazdy kamienie i inne twarde przedmioty cały czas atakują nasz układ wydechowy. Kolejną próbą dla niego są różnice temperatur na które jest narażony ponieważ istnieje duża różnica pomiędzy temperaturą otoczenia, a rozgrzanym tłumikiem. W normalnych warunkach użytkowania trwałość układu wydechowego przy naszej aurze to około 4-5 lat. Integralną i ważną częścią nowoczesnych układów wydechowych jest katalizator. Jego trwałość wynosi około 100 tysięcy km przebiegu i po tym okresie powinniśmy je wymienić. Zapchanie wąskich kanalików katalizatora, przez które przepływają spaliny, może powodować spadek mocy silnika, zakłócenia jego pracy i wzrost zużycia paliwa. Całkowicie zapchany katalizator uniemożliwi pracę silnika.

Pamiętajmy o tym wszystkim i dbajmy o to co ważne w naszym samochodzie.

alt

 

--------------------------

zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy zakupie tłumika?