Zapewne większość użytkowników pojazdów samochodowych zdaje sobie sprawę z tego czym jest tłumik i jaką z grubsza pełni rolę w naszym aucie. Ale przypomnijmy dla tych, którzy nie są świadomi takiej wiedzy. Tłumikiem nazywamy urządzenie, które częściowo lub całkowicie eliminuje drgania fali akustycznej, a mówiąc po prostu hałas. Jest to tak naprawdę cały układ wydechowy składający się z kolektora, tłumika oraz rury wydechowej. Niektóre nowoczesne samochody wyposażone są także w sondę lambda lub filtr cząstek stałych. To tak tytułem wprowadzenia.

 

Aby układ wydechowy funkcjonował w sposób skuteczny – powinien być dobrany indywidualnie do każdego samochodu. Co bierzemy pod uwagę? Markę, typ, pojemność, skrzynię biegów, numer podwozia, rok produkcji, moc silnika, rodzaj paliwa, a czasem także ilość drzwi (!) Właściwy dobór elementów układu wydechowego ma duże znaczenie dla jego skuteczności. Dlaczego? Ponieważ jest to układ pracujący bezpośrednio z silnikiem.

Do wyboru mamy cały wachlarz produktów – tanie, droższe i drogie. Możemy wybierać spośród wyrobów oryginalnych producentów, tak zwanych podróbek jak też z rynku części używanych.Zatem ruszajmy do sklepów.

------------------------

zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy zakupie tłumika