Nie wszyscy – nawet zawodowi kierowcy – wiedzą o tym, że tłumik może mieć wpływ  na pracę silnika samochodu. Obecnie silniki to bardzo skomplikowane urządzenia wyposażone w komory spalania, wtryski paliwa, większą ilość zaworów i inne bardzo nowoczesne rozwiązania.

Nieprawidłowo dobrany układ wydechowy może mieć bardzo negatywny wpływ na opisane powyżej elementy silnika. Może się to przejawiać mniejszą mocą i zwiększonym zużyciem paliwa. Najgorszy scenariusz przewiduje nawet przegrzanie i spalenie silnika. Każdy tłumik powinien być indywidualnie dobrany do konkretnego modelu auta i wykonany według zaleceń producenta samochodu. Prawidłowo zamontowany układ wydechowy istotnie wpływa na wyciszenie hałasu silnika. Niezwykle istotnym powodem, dla którego nie powinniśmy być obojętni na to jaki tłumik mamy zainstalowany w samochodzie,  jest jego właściwość redukcji szkodliwych spalin. Ma to wpływ zarówno na środowisko naturalne jak też w niektórych sytuacjach na nas samych jako kierowców lub pasażerów.

Niedobrze dobrane tłumiki i niskiej jakości uszczelki mogą przyczynić się do przedostawania się niewyczuwalnego i silnie trującego tlenku węgla do kabiny samochodu. W efekcie skutki mogą być tragiczne, ponieważ kierowcy i pasażerowie narażeni są na zatrucie i utratę przytomności.

------------------------

zobacz także: Układ wydechowy samochodów z silnikiem diesla.